foo

O Ridině

Ridina Ahmedová je zpěvačka a autorka.

Vedle sólových koncertů vystupuje spolu s kontrabasistou Petrem Tichým jako oceňované duo "HLASkontraBAS"

Je součástí a capella interaktivního projektu ŘEKNI MI pro publikum a tři hlasy.

Vede hlasové dílny, založila centrum pro práci s lidským Hlasohled a také vytvořila projekt Zpěvomat, který přináší živý zpěv do veřejných prostor ve městech.

Znáte mě z:

:    

            

               

            

 

 

 

Z vystoupení s BobbyMcFerrinem, Praha

 

 Floex - CD Pocustone

 

 Duet s Vladimírem 518 - Nespoutáš mě
 

hudba Matěj Kroupa, zpěv Ridina Ahmedová
 
 

 Déšť - solové CD Hlasem
 

 HLASkontraBAS - Vínová

  HLASkontraBAS - Černým lesem

 

 Přednáška na konferenci TEDx Prague
 
 

Ridina se narodila v Praze, po otci má súdánský původ a po matce napůl český a napůl ruský židovský. Do svých 4 let žila v Čechách a poté deset let v Oranu, největším alžírském přístavu. Od roku 1988 je zpátky v Čechách.

První hudebním stylem, kterému se věnovala profesionálně, byl jazz - několik let zpívala po jazzových klubech. Byla to skvělá škola pro cvičení improvizace, intonace a celkové hudební pohotovosti. 

Poté se ale z potřeby hledat autentičtější výraz vydala do méně probádaných zvukových krajin. Spolupracovala s Tomášem Dvořákem/Floexem na CD Pocustone a na živé podobě projektu Floex.

V roce 2003 se odhodlala k tomu, o čem už dlouho snila: zkusit obstát na jevišti sama. Za sólový projekt Hlasokraj, kombinující projekci a živý koncert, získala ocenění Next wave v kategorii Objev roku. V roce 2006 vyšlo sólové CD Hlasem, které sklidilo kladný ohlas u odborné kritiky i veřejnosti.

V současné době vystupuje především  v duu s kontrabasistou Petrem Tichým jako HLASkontraBAS. Stejnojmenné album získalo nominaci na cenu Anděl za rok 2016.

Spolu s Milli Janatkovou a Antonií Nyass pak působí v Řekni mi, improvizovaném koncertním projektu, zhudebňujícím vzpomínky a zážitky návštěvníků.

Příležitostně stále vystupuje i sólově.

Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika divadelním představením, hostovala při nahrávání hudby k několika filmům, spolupracovala s řadou hudebníků (Načeva, Vladimír 518 a další), jako host  si v roce 2008 zazpívala společnou improvizaci s Bobby McFerrinem.

Zajímají ji možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje, vedle zpívání vede také Hlasové dílny. .Na nich se pokouší zprostředkovávat účastníkům zkušenost, proč je smysluplné a obohacující zpívat, aniž bychom výsledný tvar museli nutně podrobovat estetickému hodnocení.

Pro více podrobností o dalších aktivitách viz Další projekty a spolupráce.

 

 

design: Lenka Blažejová / webmaster: Lukáš Vébr