foo

Zpěvomat

CO TO JE?

Zpěvomat je  "pouliční hudební nástroj znějící na přání kolemjdoucích", tedy kruh zpívajících a uprostředu kruhu židle - na ty si může sednout kdokoli z chodců. Kdo se takto rozhodne vstoupit do Zpěvomatu, nechá se prostoupit hudbou, která bude vznikat pouze pro něj.  Co je smyslem? Zasáhnout živým zpěvem lidi z ulice, mnohdy asi i takové, kteří by se se zpíváním běžně nesetkali, nebo by si na to za jiných okolností neudělali čas. A pro zpívající je to příležitost zažít svůj hlas zase v jiném prostředí a v jiných souvislostech. Dost možná to celé přinese nečekané zážitky a zkušenosti.

 

JAK TO PROBÍHÁ?

První fází je dopolední  práce se skupinou zájemců o zpěv.  Pod vedením lektora se setkají už ráno a dopoledne se sezpívávají a připravují.

Po pauze na oběd se vydávají do rušné části města a na židle uvnitř kruhu zvou náhodné kolemjdoucí.

Na sboru Zpěvomatu je samozřejmě slyšet, že je složený z amatérů, občas něco zaskřípe, neladí, rytmicky se rozpadne, než se to zase poskládá do většího souladu. To je ale jenom dobře.  Je okolo nás tolik lidí, kteří nezpívají protože jim kdysi někdo jim řekl že to neumí, k tomu jsme zahlceni hudbou z médií, profesionálně nahranou a sestřihanou, doladěnou, dokonalou. Bloků bránících ve zpěvu je hodně. Je dobé slyšet zpívat opravdové lidi,  které to přes nedokonalost evidentně těší a kteří tím dokážou potěšit i někoho dalšího. Je to  ozdravující.

Stejně tak pro členy tělesa Zpěvomatu je, soudě dle reakcí, zajímavé zažít, že i jejich nedokonalý zpěv dokázal vytvořit silný zážitek, dojal, nadchnul, potěšil.

Zpěvomat už proběhl několikrát v Praze, v Pardubicích a v Plzni.

CHCETE UDĚLAT ZPĚVOMAT VE VAŠEM MĚSTĚ? Napište mi na ridina@hlasem.cz

 

fotogalerie ZPĚVOMATU

 

 

 

 

design: Lenka Blažejová / webmaster: Lukáš Vébr